Az esküvő helyének és időpontjának ismerete segít összpontosítani a keresésben. Nappal a tengerparton lesz a szertartás? Akkor kizárhatod a nagy báli ruhákat, hosszú uszállyal és drámai nehéz díszítéssel. Templomi ceremónia és fogadalom? Kerüld el a rövid, és felsliccelt ruhákat, vagy bármit, amit egy koktélpartira is lehetne viselni. A legtöbb ruha anyag egész évben megfelelő választás, de vannak olyanok mint a shiffon és az organza amelyek jobban megfelelnek a meleg időjárásnak, míg a bársonyt és brokátot jobb télre hagyni.
Költségvetés
Számold ki mennyit szeretnél költeni az esküvői ruhádra, és mindenképpen jelezd a stylistnak mielőtt elkezdi kihozni a ruhákat. Így nem töröd össze a szívedet egy olyan ruha miatt, amelyet nem engedhetsz meg magadnak. Vedd figyelembe az extrákat is, például a változtatásokat, varrást – amelyek néhány ezer vagy több tízezer forintot is növelhetnek attól függően, hogy mennyi az átalakítás, vagy szállítási díj. A nagy nap előtt professzionális gőzölés, vasalás is szükséges, mely szintén növelheti a költséget.
Kezdd el időben
Kezdd el az esküvői ruha keresést hat-kilenc hónappal az esküvőd előtt. Körülbelül négy hónapba is telik amíg a tervező elkészíti a ruhádat – amennyiben rendelni kell.A nagyon aprólékosan kidolgozott esküvői ruhák persze hosszabb ideig tartanak. Időhiányban szenvedsz? Ma már több esküvői ruhaszalon tart nagyobb készletet , akár 2-300 esküvői ruhát is. Így, ha szerencséd van beszerezhetsz olyat, amelyen csak kisebb változtatásokra van szükség.
Végezz kutatást
Nézd át a menyasszonyi magazinokat és webhelyeket, hogy megismerd a szöveteket, sziluetteket, így jobban átláthatod hogy mit keresel. Készíts egy mappát olyan ruhák és kiegészítők fotóival, amelyek tetszenek, és vidd magaddal vásárláskor. A Pinterest tökéletes lehet egy kis inspiráció gyűjtésre.
Készíts tervet
Válaszd ki azt a 3-4 esküvői ruhaszalont ahova időpontot kérnél. Tájékozódj a ruháik árkategóriájáról, valamint árulnak-e kiegészítőket és nyújtanak-e átalakítási szolgáltatásokat. – Szalonunknak saját varrodája van , így mi biztosan tudunk ebben segíteni 🙂 – A legtöbb szalonnál időpont foglalása szükséges. Ha van rá lehetőséged akkor hétköznap vásárolj, de ne az ebédidőben, amikor rohanni fogsz. Korlátozd magad max napi két esküvői ruhaszalonra, hogy ne merülj ki, és hogy ne felejtsd el amit láttál. Sok szalonban nem szabad fotózni, ilyenkor érdemes egy jegyzetfüzetbe vagy a telefonodba leírni a ruha tulajdonságait, árát.
Vigyél segítséget
Vigyél magaddal bármit amiről tudod, hogy szeretnéd viselni, például egy különleges nyakláncot, vagy nagymamád fátylát. Az üzletek sokszor kínálnak fűzőket, pánt nélküli melltartókat és cipőket, de lehet érdemes elvinned a sajátodat. Szükséged lesz néhány megbízható tanácsadóra, de nem túl sokra. A sok vélemény zavaró és frusztráló lehet. Csak egy-két embert hívj el, akik ismerik az ízlésed és stílusod, akiknek a véleményében és ítéletében teljes mértékben megbízol.
Találj esküvői ruhát olcsóbban
Nem kell több millió forintot költened a tökéletes ruháért. Az akciós állványok mellett sok szalon évente egyszer-kétszer nagy esküvői ruha kiárusítást is tart, hogy eladja az előző kollekciós darabokat, mintaruhákat (általában 36-os, 38-as és 40-es méretben). Hogy megtudd mikor vannak ezek a kiárusítások, hívd fel az üzleteket, vagy látogass el a weboldalaikra, iratkozz fel levelezőlistákra. Regisztrálhatsz trunk-show-kra is, ahol a tervezők bemutatják az új kollekciókat és trendeket.
Maradj nyitott
Ezt a mantrát a menyasszonyi tanácsadók ismételgetik újra és újra. Fogadd meg tehát a tanácsukat még akkor is, ha nem a te stílusodnak tűnik a ruha amit rád adnának. Egyes ruhák /fazonok nem mutatnak jól a vállfán, de nagyon csinosak felvéve. Másrészt soha ne hagyd, hogy rávegyenek olyan ruha vásárlására, ami nem lett szerelem.
Koncentrálj az illeszkedésre, ne a méretre
A menyasszonyi ruha gyakran kisebb méret mint a készruha, ha általában 8-ast veszel, akkor szükséged lehet egy 12-re. Szóval felejtsd el a számokat, és ne ragaszkodj a kisebb mérethez, mert az esküvő előtt fogyni szeretnél – vásárold meg most a megfelelő méretű esküvői ruhát. Egy ruhát könnyű bevenni, de nehéz és költséges bővíteni.
Fontos részletek
Mielőtt letétet (általában 50%) fizetnél, nézd át a szerződést a menyasszonyi styslistoddal. Tudd meg hogy mikorra készül el a menyasszonyi ruha, mennyi a becsült átalakítási díj, megrendelés esetén országon kívül hogyan szállítható, mi a lemondási szabályzat, mit vehetsz igénybe amennyiben sérülten érkezik a ruhád, vagy ha a kért módosítások nem megfelelőek mi a teendő.
Hozd ki a legtöbbet a próbákból
Általában kettő három ruhapróba szükséges egy esküvői ruha beállításához, de ne félj többet kérni ha úgy érzed több finomításra van szükség. Érdemes a hajadat is olyan stílusban elkészíteni, amelyet viselni fogsz a nagy napon. Könnyen fel tudod emelni a karjaidat? A pántok fent maradnak a válladon? Gyűrődik a ruha valahol? Az utolsó átalakítás próbára 1-2 héttel a rendezvény előtt kerül sor. Hozd magaddal anyukádat, barátnődet, bárkit aki segíteni fog neked a nagy napon.